Prezidenta na jižní Moravě přivítala slabá polovina zastupitelů

Prezidenta Miloše Zemana dnes při zahájení jeho třídenní návštěvy Jihomoravského kraje přivítala v krajském úřadě v Brně slabá polovina krajských zastupitelů. Kraj jich má 65, na setkání nepřišli zástupci TOP 09 s Žít Brno, Zelení, většina lidovců a část ODS i koaliční ČSSD. TOP 09, která je součástí krajské koalice, vnímá Zemanovy cesty jako předvolební kampaň za peníze daňových poplatníků, podle hejtmanova náměstka Jana Vituly by si země zasloužila lepšího prezidenta. Cesty hradí kraj, za tu poslední letos v květnu dal Jihomoravský přes 700.000 Kč, nyní chce šetřit.

U přivítání chyběla stejně jako další poslanci i hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO), která však musela být ve Sněmovně. ČTK řekla, že se s prezidentem setká na večeři. Přítomni nebyli ani náměstci Roman Hanák (ČSSD), Jan Vitula (TOP 09) a Martin Maleček (Starostové pro Jižní Moravu), který se věnuje jiným pracovním povinnostem.

Zeman je na návštěvě Jihomoravského kraje jako prezident popáté, vždy se v kraji zdržel tři dny a do pátku tam bude i nyní. V zastupitelském sále seděla slabá polovina zastupitelů, které doplnili lidé z úřadu. Už na květnové setkání nepřišli zástupci TOP 09 s Žít Brno, kteří poukazovali na tehdejší vulgarismy v médiích, na kauzu Ferdinanda Peroutky nebo na údajné nerespektování ústavy při řešení tehdejší vládní krize. K neúčasti se tenkrát z obdobných důvodů připojili i lidovci, kteří ve většině nejsou v zastupitelských lavicích ani dnes. Krajský předseda KDU-ČSL Roman Celý však tentokrát ČTK řekl, že se lidovci omluvili z čistě pracovních důvodů. Zelení se také nezúčastnili. Podle jejich zastupitele Jiřího Hlavenky chybí dostatečná úcta k prezidentovi.

Za pět návštěv Miloše Zemana v Jihomoravském kraji zaplatil kraj celkem přes dva miliony korun. Nyní chce náklady snížit, ale zatím neví přesnou částku. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) minulý měsíc odmítl uhradit plné náklady prezidentské návštěvy. Zeman v reakci na to oznámil, že pojede do kraje Olomouckého. Už na jaře se liberecký hejtman Martin Půta (STAN) vyslovil pro to, aby Hrad návštěvy prezidenta spolufinancoval.

Není zde článek celý?