Psychologové objevili efektivní náhradu IQ testu

Úroveň intelektuálního rozvoje může být zhodnocena i bez IQ testu. Stačí zjistit, jak dobře člověk hraje online strategické hry pro více hráčů, domnívají se psychologové z University of York (Velká Británie). Výsledky výzkumu jsou zveřejněny v časopise PLOS ONE.

Vědci objevili propojení mezi dobrým hraním strategických her a vysokou inteligencí provedením dvou průzkumů. V prvním pokusu účastníci hráli League of Legends (LoL), tato hra je jednou z nejpopulárnějších her tohoto typu na světě. Poté aktéři pokusu absolvovali klasické IQ testy. Nejlepších výsledků dosáhli nejúspěšnější hráči LoL.

Druhým experimentem byla analýza údajů hráčů League of Legends a DOTA 2. Tento pokus ukázal, že jejich umění a IQ se vyvíjí podobnou dynamikou. Psychologové předpokládají, že v tomto spočívá hlavní rozdíl strategií a stříleček. Střílečky vyžadují rychlost a reakci, se zhoršením těchto kvalit se snižuje i samotná úroveň hry, zatímco ve strategických hrách je nutná hlavně paměť, rychlé a strategické rozhodování, což většinou přichází s inteligentním rozvojem.

„Hry jako LoL a Dota 2 jsou složitě uspořádány, jsou interaktivní a vyžadují intelektuální úsilí. Naše průzkumy ukázaly, že umění hraní takových her může být považováno za míru inteligence,“ poznamenal vedoucí projektu, profesor katedry psychologie University of York Alex Wade.


Není zde článek celý?