Putin navrhl, aby byl vypracován komplexní program obnovy Sýrie

Prezident Vladimir Putin během setkání s prezidenty Turecka a Íránu v Soči navrhl, aby byl vypracován komplexní plán na obnovu Sýrie.

Ruský prezident vysvětlil iniciativu „kolosálním rozsahem zkázy“ v republice. Uvedl, že režim zastavení bojových akcí v Sýrii je dodržován, zóny deeskalace fungují a „statisíce uprchlíků se vracejí do svých domovů“.

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že základna Islámského státu je zničena a ostatní skupiny mají blízko k rozpadu, ale je nutné pokračovat v boji. Obvinil také „některé velmoce“ z podpory terorismu kvůli „krátkozrakým cílům“.

Putin navrhl prezidentům diskuzi o kongresu národního dialogu o Sýrii, který se bude konat v Soči. „Syrský národ musí sám určit svou budoucnost, schválit zásady státního zřízení. Je jasné, že proces reformování nebude jednoduchý, bude vyžadovat kompromisy a ústupky ze strany všech jeho účastníků, samozřejmě včetně syrské vlády,“ prohlásil ruský prezident.

Ruský prezident je přesvědčen, že úspěch přeměny bude záviset i na řešení sociálně-ekonomických problémů v Sýrii, obnovy průmyslu, zemědělství, infrastruktury, zdravotnického a vzdělávacího systému.


Není zde článek celý?