Putin se podělil se Zemanem o ruské vnímání zregulování na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že informoval českého prezidenta Miloše Zemana o ruském vnímání zregulování na Ukrajině. Informoval o tom na tiskové konferenci o jednání.

„Informoval jsem pana prezidenta o našem vnímání perspektiv zregulování na Ukrajině,“ řekl ruský prezident.

Ruský prezident poděkoval českému prezidentovi za otevřený dialog. Putin zdůraznil, že jednání s českým prezidentem proběhla v přátelské, konstruktivní atmosféře, byl detailně projednán celý komplex otázek dvoustranné spolupráce a naznačeny plány do budoucna. Ruský prezident poznamenal, že dnešní setkání je v tomto roce druhé v pořadí, což svědčí o velkém významu, který je přikládán dvoustranné spolupráci.

„Prioritní pozornost jsme na jednáních věnovali ekonomickým vztahům,“ zdůraznil Putin. „V tomto roce se podařilo společným úsilím překonat v posledních několika letech pozorovaný pád vzájemného obchodu. V období od ledna do září dvoustranný obchod vzrostl o 42,9 %.

Ruský prezident uvedl, že během jednání strany projednaly spolupráci v ropné sféře. Připomněl, že je Česko významným článkem v tranzitu ruského paliva spotřebitelům v západní Evropě. „V tomto roce se přes české území přehnalo více než 19 miliard kubických metrů plynu,“ řekl Putin. Také konstatoval aktivní rozvoj spolupráce v jaderné energetice. Rusko dodává jaderné palivo do elektráren, poskytuje technickou spolupráci v obsluhování jaderných elektráren.

Otázky průmyslové kooperace byly také na programu jednání včetně té v oblasti automobilové výroby. Podle Putina jsou slibné projekty ve vysoce technologických a vědeckých sférách.


Není zde článek celý?