Putinovým příbuzným se daří. Miliony dolarů tam přímo létají. Ale komu skutečně patří?

Syn Putinovy sestřenice Michail Šelomov, jehož majetek se odhaduje na 573 milionů dolarů, si údajně v loňském roce přišel na skoro 100 000 dolarů. Co je na tom zvláštního? Nedávné zkoumání odhalilo, že devětačtyřicetiletý Michail Šelomov, který patří do takzvaného Putinova „vnitřního kruhu“, dostává oficiální plat ve výši 700 dolarů za měsíc ve státním ropném podniku. Z toho naštěstí nemusí bědně vyžít.

Opoziční zpravodajský kanál Dožď TV použil finanční výkazy od tří společností, ve kterých Šelomov vlastní 99,99 procenta akcií a spočítali tam, že společnosti v roce 2016 měly čistý zisk ve výši 2,04 miliardy rublů (35 milionů dolarů). Dožď TV pak vydělila počtem 365 kalendářních dnů, takže vyšlo 5,59 milionů rublů (v přepočtu 95 000 dolarů) na den a to včetně víkendů.

Minulý týden konsorcium investigativních center Organized Crime and Corruption Reporting Project a nezávislé noviny Novaja gazeta zveřejnily, že podle odhadu Putinova rodina a přátelé, nikoli státní manažeři či politici, vlastní téměř 24 miliard dolarů.

Členové Putinova „vnitřního kruhu“ byli zapleteni do praní špinavých peněz ve výši dvou miliard dolarů, což vyšlo najevo po rozsáhlém úniku dokumentů v roce 2016, kterému se říká Panama Papers. Putinovo soukromé bohatství bylo dříve odhadováno na 200 miliard dolarů. V Panama Papers figurovalo také jméno hudebníka a Putinova přítele z dětství Sergeje Rodulgina, který je majitelem zahraničních společností. Ten měl s pomocí zahraničních společností praní peněz uskutečňovat. Rodulgin a další mají majetky v hodnotě stovek milionů dolarů, na které si ale nemohli vydělat ani v podnikání, ani ve státní správě. Dalším členem Putinova „vnitřního kruhu“ je bývalý řezník a další Putinův přítel z dětství Pjotr Kolbin s  odhadovaným majetkem 550 milionů dolarů.

Vynořuje se podezření, že všichni tito přátelé  jsou ve skutečnosti jen nastrčené figury, které mají krýt skutečného majitele. Tím by mohl být právě Putin. Odkud všechny ty peníze pocházejí? Z horentních úplatků, které jsou ve zcela zkorumpovaném Rusku běžné? Z podivného podnikání? A kdo by se na to chtěl moc ptát, aby se nesetkal s mytickými čečenskými vrahy, které najal neznámý zadavatel?

Není zde článek celý?