Rakovinu lze zdolat pomocí kovu z vražedného asteroidu, tvrdí vědci

Rakovinové buňky lze vypátrat a ničit pomocí kovu z asteroidu, který zapříčinil smrt dinosaurů, tvrdí odborníci z britské Warwické a čínské Sunjatsenovy univerzity. Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny na portálu EurekAlert.

Vědci zjistili, že chemický prvek iridium, který patří k meteoritním horninám, je efektivním prostředkem v boji proti onkologickým chorobám. Experimenty ukázaly, že atomární kyslík, který vzniká po průniku kovu do rakovinové buňky, ji likviduje, aniž by poškozoval zdravou tkáň.

„Směs iridia s organickými látkami pronikala do všech vrstev zhoubného nádoru a likvidovala ho. To svědčí o perspektivě tohoto typu léčby,“ píší vědci. Uvádí se, že „aktivizace“ a přísun léčiva k zasaženým orgánům se provádí pomocí zvláštního lékařského laseru.

„Iridium se dostal na Zemi spolu s asteroidem před 66 miliony let a teď nastal čas ho lékařsky uplatnit,“ prohlásil profesor Warwické univerzity Peter Sadler. Vědci doufají, že klinické testy tohoto preparátu se uskuteční v nejbližší době.


Není zde článek celý?