RB OSN zamítla ruský návrh rezoluce o misi OPCW v Sýrii

Ruský návrh rezoluce o mandátu mise OPCW pro vyšetřování chemických útoků v Sýrii nebyl schválen Radou bezpečností OSN, protože nedostal potřebný počet hlasů, oznámil zpravodaj RIA Novosti.

Pro tento dokument hlasovali dva stálí členové RB OSN — Rusko a Čína, a také Kazachstán a Bolívie. Proti hlasovaly USA, Velká Británie, Francie, Švédsko, Ukrajina, Itálie a Uruguay. Další čtyři členské země RB — Etiopie, Japonsko, Egypt a Senegal — se hlasování zdržely. Předložený návrh rezoluce nedostal potřebný počet hlasů. Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něběnzja dříve oznámil, že Moskva znovu předkládá ke hlasování RB svůj návrh rezoluce o mandátu mise OPCW, který byl odvolán kvůli odmítnutí členů RB projednat tento dokument po hlasování o analogickém americkém návrhu.

Rusko zablokovalo ve čtvrtek americký návrh rezoluce o prodloužení mandátu mise v jeho současné podobě. Dokument o prodloužení mandátu mise pro vyšetřování chemických útoků v Sýrii podpořilo 11 zemí. Proti vystoupila také Bolívie. Čína a Egypt se hlasování zdržely.

Stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová po hlasování prohlásila, že Moskva „zabila“ misi OSN a OPCW. Něběnzja vyjádřil ze své strany jistotu v tom, že Washington, kdy předkládal podobný dokument ke hlasování, chtěl tím zpochybnit úlohu Moskvy v politickém urovnání v Sýrii.


Není zde článek celý?