Ředitel německé zpravodajské služby označil Rusko za „nepohodlného souseda“

Ředitel Federální zpravodajské služby Německa (BND) Bruno Kahl vyzval k tomu, aby byli západní partneři připraveni k odpovědi na „potenciální hrozbu“ ze strany Ruska, ale při tom poznamenal, že je nutné zachování „těsných vazeb“ s Moskvou.

„Ve tváři Ruska vidím spíše potenciální hrozbu než partnera v oblasti bezpečnosti,“ prohlásil Kahl během svého projevu v Mnichově. Jeho slova cituje list Sueddeutsche Zeitung.

Kahl dodal, že Rusko se vrátilo na světovou arénu a bude představovat „nepohodlného souseda“. „NATO a země Západu musí být připraveny na bilancování a zadržování této hrozby,“ uvedl Kahl.

Podle ředitele zpravodajské služby by západní státy měly zároveň zachovat „těsné vazby“ s Ruskem a výhodně s Ruskem spolupracovat.

Rusko v posledních letech upozorňuje na neuvěřitelnou aktivitu NATO u svých hranic. Aliance ve stejné době rozšiřuje iniciativy a označuje svoji činnost za „zadržování ruské agrese“. Rusko opakovaně vyjadřovalo znepokojení přibýváním sil NATO v Evropě. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko pro nikoho nepředstavuje hrozbu, ale nenechá bez pozornosti potenciální nebezpečné činy.


Není zde článek celý?