Ruská delegace nepřišla na schůzku RB OSN o Venezuele

Delegace Ruska, Číny a Bolívie se nezúčastnily neformální schůzky Rady bezpečnosti OSN o situaci ve Venezuele, která se konala v pondělí večer na návrh USA a Itálie.

Stálý zástupce Bolívie (nestálé členské země RB) při OSN odůvodnil toto rozhodnutí tím, že situace ve Venezuele „neohrožuje mezinárodní mír a bezpečnost“. Tuto tezi potvrdil stálý zástupce Venezuely při OSN Rafael Ramirez, který podotkl, že situace v jeho zemi není vůbec na pořadu dne Rady bezpečnosti. „To je nepřátelská schůzka a zjevné zasahování USA, což podkopává zásadu svrchovanosti členského státu OSN„, dodal.

S pozicí latinskoamerických zemí souhlasil také stálý zástupce Ruska Vasilij Něběnzja.“Nemyslíme si, že to patří k otázkám míru a bezpečnosti, jimiž se má zabývat RB OSN. Porušujeme formát RB v této otázce“, řekl.

Stálý zástupce Ruska se vyslovil pro mírové urovnání vnitřních problémů Venezuely.

V květnu uspořádala Rada bezpečnosti z iniciativy USA neformální zasedání o situaci ve Venezuele — poprvé po začátku protestních akcí a nepokojů v této zemi. Schůzka vyvolala také nejednoznačnou reakci mezi členy Rady.


Není zde článek celý?