Ruské ministerstvo obrany obvinilo koalici USA z „geografických absurdit“

Na ruském ministerstvu obrany označili za „geografickou absurditu“ prohlášení USA o utíkajících lidech z vládou osvobozeného Dajr az Zauru.

Velitel sil speciálních operací koalice James Jerrard dříve prohlásil, že z Dajr az Zauru utíkají tisíce Arabů do Mayadinu, neutíkají ale před teroristy IS, ale před vládními vojsky. Podle jeho slov neutíkají lidé na jih, ale na sever — na území, které je pod kontrolou Syrských demokratických sil.

„Jerrard překonal se svými fantaziemi o tom, co se děje v Sýrii, všechny své kolegy. V každém případě bylo poměrně divné uslyšet od velitele sil speciálních operací geografické absurdity o údajných utíkajících „tisících Arabech“ z osvobozeného od ISIL Dajr az Zauru směrem na Myadin (na jih). Tvrdit přitom ale, že lidé neodcházejí na jih, který je obydlen Araby, ale na sever,“ prohlásil tiskový mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Jak prohlásil generál, na sever, směrem na osvobozenou Rakku, není nikoho ze Syřanů, kdo by si přál utíkat. „Protože po bombardování města ze strany mezinárodní koalice v čele s USA neexistuje ani sama Rakka,“ prohlásil.

Konašenkov připomněl, že Mayadin byl osvobozen syrskou armádou před více než dvěma týdny, proto „tisíce Syřanů sem neběží z Dajr az Zauru, ale vracejí se do svých domovů s humanitární pomocí, která byla přivezena ruským Centrem pro usmíření znepřátelených stran a mezinárodními humanitárními organizacemi“.

„Snaha vydávat svá přání za skutečnost v Sýrii při absolutním neporozumění reálné situaci „na zemi“ je vlastní většině představitelů koalice v čele s USA,“ řekl Konašenkov.


Není zde článek celý?