Ruské vzkříšení aneb Filmový festival 2017 v Austrálii

Je pozoruhodné, že Ruské vzkříšení (Russian Resurrection) v Austrálii a na Novém Zélandu zůstává i nadále největším, nejstarším a nejrespektovanějším filmovým festivalem ruského filmu za hranicemi Ruska.

Letošním, již 14. ročník festivalu Russian Resurrection začal slavnostním zahájením ve čtvrtek 26. října a následným promítnutím snad nejvíce očekávaného filmu letošní filmové sezony, Bolšoj (Большой). Film režiséra Valerije Todorovského dává nahlédnout do zákulisí světoznámého moskevského Velkého divadla a do života jeho znamenitých tanečníků na pozadí příběhu mladé dívky z chudé rodiny, která začíná svoji kariéru představeními na ulicích hornického městečka…

Celkem bylo na oslavu jedné ze světových nejrozmanitějších filmových kultur, mezi které Ruská federace bezesporu patří, vybráno 14 filmů. Jedním z nich byl Viking (Викинг), v hlavních rolích byli oblíbenci diváků Danila Kozlovský a Světlana Chodčenková. Jde o napínavý historicky velkofilm režiséra Andreje Kravčuka.

V kontrastu s ním je Аrytmie (Аритмия), rusko-finské realistické drama o partnerském vztahu z nemocničního prostředí Borise Chlebnikova. Film byl na mezinárodním filmovém festivalu v Karových Varech oceněný za nejlepší hereckou roli, kterou získal hlavní protagonista filmu, Alexandr Jacenko. Ruská kinematografie je známá svým emocionálním nábojem. Ne jinak je tomu i u citového dramatu Chladné tango (Холодное танго) režiséra Pavla Čuchraje, které představuje těžkou realitu života v zemi okupované represivním režimem. Odlehčením je pojednání na téma láska v podobě veselých i méně veselých pěti příběhů o lásce s názvem O lásce. Jen pro dospělé (Про любовь. Только для взрослых) rešisérů Ruminova a Merkulové. K vidění je i komedie Antona Fedotova z kuchařského prostředí, Kuchyně: Poslední bitva (Кухня. Последняя битва) a Volobujevův film Trhák (Блокбастер) o dobrodružstvích dvou dívek na cestách, a také Bondarčukova Přitažlivost (Притяжение), první ruský film o invazi mimozemšťanů.

Vybrány byly i dva poněkud odlišné vědeckofatastické filmy, a to Kiseljovův Spacewalker (Время Первых), dobrodružný film na motivy skutečné události, a Saljut 7 (Салют-7), napínavé drama podle skutečné události z období studene války

Rok 2017 je také rokem, kdy legendární sovětský, hollywoodský a ruský režisér Andrej Končalovskij oslavuje své 80. narozeniny a 45 let filmové tvorby. Ze sovětské éry je uveden jeho film Strýček Váňa (Дядя Ваня), z hollywoodské film Splašený vlak (Поезд-беглец) s Jonem Voightem a Tango a Cash (Танго и Кэш) se Sylvestrem Stallonem. K vidění bude i režisérův zatím poslední film, drama Ráj (Рай).

Na závěr slavnostního zakončení festivalu, který bude trvat v australském Sydney 11 dní, bude promitán jeden z klíčových vědeckofanstastických filmů světové kinematografie, němý a černobílý film režiséra Jakova Protazanova Kráska z Marsu (Аэлита) z roku 1924. Tento sovětský, ve své době epický film je příběhem aristokratky, královny Marsu, která je znuděna životem mezi marťanskou šlechtou a přeje si poznat pozemské vášně, a to zejména ty, které zahrnují polibky. Film obsahuje také inovativní interpretace Volotinského kvarteta.

Zdroj: Russian Resurrection 2017

Není zde článek celý?