Rusko předložilo v RB OSN návrh usnesení o vyšetřování chemického útoku v Sýrii

Rusko předložilo Radě bezpečnosti OSN návrh usnesení o prodloužení mandátu mise pro vyšetřování chemických útoků v Sýrii, sdělil RIA Novosti diplomatický zdroj v mezinárodní organizaci.

Podle člověka, s kterým mluvila agentura, navrhla Moskva odeslání expertů do Chán Šajchún pro provedení rozsáhlého vyšetřování incidentu s využitím chemických zbraní 4. dubna s použitím všech možných metod. Další skupina expertů podle návrhu rezoluce provede vyšetřování na letecké základně Šajrát a posbírá vzorky pro kontrolu potvrzení toho, že byl sarin použitý v Chán Šajchúnu skladován na letecké základně.

Odborníci speciální monitoringové mise musí posbírat a zanalyzovat doplňkové informace a důkazy, které nebyly získány nebo připraveny misí pro stanovení faktů.

Ještě jeden návrh usnesení na obnovení mandátu monitoringové mise připravila delegace USA. Dokument předpokládá prodloužení činnosti expertů o dva roky. V návrhu rezoluce se uvádí, že „nikdo ze stran nesmí v Sýrii používat, vyvíjet, vyrábět a jinými způsoby získávat a skladovat chemické zbraně“. Zároveň se zdůrazňuje, že „Syrská arabská republika nesmí používat, vyvíjet, vyrábět a jinými způsoby získávat a skladovat chemické zbraně“.


Není zde článek celý?