Rusko přišlo o první místo v medailovém pořadí na olympijských hrách v Soči

Poté, co Mezinárodní olympijský výbor (MOV) připravil Rusko o dvě zlaté medaile z jízdy na bobech, Rusko přišlo o první místo v medailovém pořadí na zimních olympijských hrách 2014 v Soči.

Hry se v Soči konaly ve dnech 7. — 23. února 2014. Rusko zvítězilo v celkovém medailovém pořadí, když ruští olympionici získali 13 zlatých, 11 stříbrných a 9 bronzových medailí. V pátek MOV oznámil, že kvůli porušení antidopingových pravidel bobista Alexandr Zubkov musí vrátit dvě zlaté medaile ze závodů na dvojbobech a čtyřbobech. Dále se uvádí, že Zubkov, který je nyní předsedou ruského svazu bobistů, je doživotně vyloučen z účasti na olympijských hrách.

MOV v roce 2016 na základně závěrů vyšetřování nezávislé komise Světové antidopingové agentury o užívání dopingu ruskými olympioniky na OH v Soči vytvořil dvě komise, které mají opětovně zkontrolovat vzorky ruských sportovců z her v Soči a prověřit informaci, zda ruská vláda zasahovala do domácího antidopingového systému.

Činnost komise vedla k tomu, že Rusko již muselo vrátit šest medailí: čtyři z běhu na lyžích a dvě ze skeletonu.

Rusku celkem zůstalo 10 zlatých medailí a přišlo tak o první místo v medailovém pořadí, které teď patří Norsku (11-6-12).


Není zde článek celý?