Rusko vyzvalo USA, aby „přešly na správnou stranu dějin“

Velvyslanectví Ruska ve Washingtonu je zklamáno tím, že USA odmítají hlasovat v OSN proti heroizaci nacismu. Praví se to v komentáři diplomatické mise.

Na velvyslanectví připomenuli, že Moskva zahájila přípravy další rezoluce Valného shromáždění OSN „Boj proti heroizaci nacismu, proti neonacismu a jiným praktikám, které napomáhají eskalaci současných forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a s nimi spojené netolerantnosti“. Spoluautory této rezoluce jsou již tradičně desítky zemí, přijímá se drtivou většinou hlasů, Washington však vždy hlasuje proti. V roce 2016 například hlasovaly proti jenom USA a Ukrajina.

„Neochota USA podpořit tento dokument vyvolává pokaždé rozpaky a zklamání — tím spíše, že vytrvalé pokusy odůvodnit tuto pozici péčí o svobodu vyjádření názorů nevypadají přesvědčivě. Zejména na pozadí reakce americké společnosti na uvedené v rezoluci jevy v samotných USA“, praví se v komentáři.

Jak podotkli na velvyslanectví, vyjadřuje tento dokument znepokojení růstem extremistických hnutí a stran, a také odsuzuje oslavování nacistů a kolaborantů, odhalení jejich pomníků, a také bourání pomníků bojovníků proti nacismu.

Podle prohlášení diplomatické mise je přijetí rezoluce „signálem, že je nutno přejít na správnou stranu dějin“.


Není zde článek celý?