Rusku se do moře zřítil satelit, kterému požehnal arcibiskup. Teolog to ironicky komentoval

V ruské pravoslavné církvi se teď vede debata, zda požehnání duchovního raketě vynášející satelit, který se pak tento týden zřítil do Atlantiku, bylo neúčinné.

Raketa Sojuz 2.1b nesoucí satelit Meteor-M a 18 menších satelitů spadla v úterý do oceánu krátce po startu z nového kosmodromu na ruském Dálném východě.

Populární teolog a protodiákon Andrej Kurajev pak úterý řekl, že arcibiskup, který požehnal satelit před jeho vypuštěním, by měl být činěn zodpovědný za její osud.

„Je velmi zvláštní, že církev zdánlivě nabízí služby, ale nikdy není zodpovědná za kvalitu těchto služeb,“ řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Govorit Moskva.

Kurajev již předtím kritizoval Amurskou diecézi za zpoždění prvního startu z kosmodromu Vostočnyj v dubnu 2016.

Známý konzervativní arcikněz Vsevolod Čaplin odmítl obvinění ze strany tohoto teologa jako „kvazikřesťanské pohanství“. Další lokální kněz zase prohlásil, že ruská pravoslavná církev nekoná zázraky a nemůže být z tohoto incidentu obviněna. „Řekněme to takto: pokud žehnáte auto, které má prázdnou nádrž na benzin, tak nenastartuje,“ řekl pro státní agenturu RIA Novosti. „My se modlíme k Bohu, ale to nevylučuje možnost lidské chyby nebo selhání.“

Tohle všechno ovšem teolog Kurajev jistě ví. Můžeme předpokládat, že se jedná spíše o kritiku vztahu pravoslavné církve k ruskému státu. Když si vybavíme Sovětský svaz jako neotřesitelnou pevnost marxismu-leninismu, vědeckého ateismu a materialismu, je pohled na Vladimira Putina líbajícího ikony, poněkud bizarní. Ruský stát nicméně potřebuje něčím nahradit ideologické vakuum, které vzniklo po pádu marxismu, který už nikdo nemohl brát vážně. Proto se i bývalí komunističtí funkcionáři vrhli na vlastenectví a křesťanské hodnoty.

Křesťanství bylo v Rusku po celou dobu komunistického režimu šikanované. Za Lenina a Stalina byla církev i krvavě pronásledována. K jistému zmírnění došlo poté, co nacistické Německo napadlo SSSR a Stalin potřeboval zmobilizovat k odporu úplně všechny. Známé je jeho oslovení lidí v projevu po vpádu, kdy použil obrat „bratři a sestry“ a církvi se usnadnila organizační činnost. Přes různé pronásledování non konformních křesťanů se církev nakonec dočkala oslav tisíce let křesťanství na Rusi v roce 1988. Byla ale zcela v područí státu a prolezlá agenty KGB i na nejvyšších místech.

Andrej Kurajev je známá postava. Už v roce 2013 byl během akademického roku vyhozen z Moskevské duchovní akademie za psaní blogů a za to, že nereagoval na „bratrská napomenutí“. Hodně mu přitížilo, že psal o pedofilii v řadách ruského duchovenstva.

Není zde článek celý?