Saúdská Arábie označila start rakety za akt agrese ze strany Íránu

Saúdská Arábie považuje start rakety vypuštěné v Jemenu k Rijádu za akt agrese ze strany Íránu, který se v budoucnu může projednávat jako akt války, odpovídající oznámení arabské koalice v Jemenu uvádí saúdská státní novinová agentura SPA.

V souvislosti s tím Saúdská Arábie uvedla své právo na sebeobranu a na odpověď Íránu.

„Velení koalice se domnívá, že to je (start — pozn. red.) nehorázným aktem vojenské agrese ze strany íránského režimu a může na něj v budoucnu být pohlíženo jako na vojenský akt proti království Saúdská Arábie. To stejně potvrzuje zákonné právo království ochraňovat své území a svůj národ podle paragrafu 51 Charty OSN (o právu na sebeobranu — pozn. red.),“ hlásí oznámení vojáků.

„Velení koalice také potvrzuje, že si království ponechává právo na odpověď Íránu ve vhodnou dobu vhodným způsobem v souladu s mezinárodním právem i na základě práva na sebeobranu včetně obrany území, národa a životních zájmů, což je ustáleno v mezinárodních dohodách a konvencích včetně Charty OSN,“ píše se v dokumentu.

Koalice také oznámila, že jsou dodávky zbraní jemenským povstalcům porušením rezoluce 2216 Rady bezpečnosti OSN a vyzvala organizaci a také mezinárodní společnost „přijmout opatření“ vůči Íránu.


Není zde článek celý?