Šéf asociace malých podniků Havlíček odmítl nabídku ministerského postu

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček | FOTO: ČTK

Šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karel Havlíček dostal od předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nabídku, aby se stal ministrem průmyslu a obchodu, ale odmítl ji. Sdělil to ČTK s tím, že mu vstup do vlády neumožňují jeho další aktivity. Prezident Miloš Zeman v úterý pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády, předseda ANO chce vytvořit jednobarevný menšinový kabinet.

Havlíček uvedl, že s Babišem jednali o tom, co podnikatelé čekají od příští vlády, i o možnosti, že by šéf AMSP vedl ministerstvo průmyslu. „Nabídky si velmi vážím, je to velkorysé, nemohu ji ale přijmout. Nikoliv proto, že bych nechtěl pomoci, ale proto, že mi to nedovolují moje aktivity. Jako vlastník několika firem bych byl okamžitě ve střetu zájmu, navíc jsem extrémně vytížen jak v rámci podnikatelského, tak akademického prostředí,“ napsal ČTK. Připomněl, že byl před měsícem znovu zvolen předsedou AMSP, což vnímá jako závazek, který musí dokončit.

Havlíček se také vyslovil pro to, aby budoucí vláda získala jednoznačnou podporu ve sněmovně. Jednotlivé strany by se proto podle něj měly povznést nad vzájemné spory. „Po mnoha letech jsme na tom z pohledu hospodářské situace velmi dobře a toto nesmíme prohospodařit. Chci tím říci, že by vláda měla mít jasnou podporu parlamentu,“ uvedl.

O složení budoucí vlády, do níž chce Babiš kromě členů ANO zařadit i nestranické odborníky, se v médiích spekuluje. Česká televize například uvedla, že by současná ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) mohla nově vést ministerstvo obrany. Šlechtová sama ale tyto spekulace odmítla. „Mé jméno koluje již na snad čtyřech resortech. Směšné. Mediální drama,“ napsala na Facebooku.

Jako o možné ministryni financí se spekuluje o dosavadní náměstkyni Aleně Schillerové. Tu Babiš navrhoval na ministryni už po svém odchodu z úřadu letos v květnu, neprosadil to ale kvůli odporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Tento dotaz nebudu komentovat,“ reagovala dnes Schillerová na otázku ČTK, zda dostala nabídku stát se ministryní v nové vládě.

Není zde článek celý?