Škodí účtenky zdraví? Mohou obsahovat nebezpečnou látku

Zavedení systému EET s sebou přineslo všudypřítomné účtenky. Mnoho lidí k smrti otravují a nemusí jít jen o řečnický obrat. Z účtenek se totiž může uvolňovat bisfenol A (BPA). Ten byl letos zařazen na seznam látek, které vzbuzují mimořádné obavy.

„Vědecké studie na zvířatech například dokazují, že BPA působí ve vyšších koncentracích jako endokrinní disruptor (látka narušující hormonální rovnováhu v těle) s negativním účinkem na imunitní systém, játra, ledviny, vývoj plodu v těhotenství a může zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu,“ uvádí se v článku na serveru iDnes.cz.

Zatím neexistuje dlouhodobý výzkum působení látky na člověka. Bylo však provedeno několik menších studií, které škodlivost BPA na lidi potvrzují.

BPA se využívá jako vývojka barviva termopapíru, který se používá k tisku účtenek, vstupenek, jízdenek nebo různých stvrzenek. Zda jde o termopapír, je možno zjistit jednoduchým trikem. Stačí nehtem přejet přes potištěnou stranu papíru. Pokud na lístku zůstane tmavá stopa, jedná se o termopapír.

V pozoru by měli být zejména lidé, kteří s takovými doklady přicházejí do kontaktu pravidelně. Přenos škodlivých látek se ještě znásobí (a to až stonásobně), když na takovou účtenku sáhnete mokrýma rukama a následně si jimi vložíte jídlo do úst. Pokud si například v rychlém občerstvení dáváte hranolky, měli byste si umýt ruce až po nákupu.

Není zde článek celý?