Splnil jsem vše, co jsem slíbil, říká končící předseda pražské ODS Humplík

Pražská organizace Občanské demokratické strany si v úterý bude volit nové vedení. Do funkce předsedy už nebude kandidovat současný úspěšný lídr Filip Humplík. Ačkoliv se mu nepodařilo se v silné konkurenci na pražské kandidátce probojovat do poslanecké sněmovny, důvodem to prý není. V rozhovoru pro FORUM 24 vysvětlil, proč končí, kdo by se podle něj měl stát jeho nástupcem, nebo zda bude pražská ODS spolupracovat s hnutím ANO.

Pane Humplíku, jak s odstupem času vnímáte výsledek voleb a konkrétně i váš neúspěšný boj o sněmovnu?

Za Prahu musím mluvit o jasném volebním úspěchu. Získali jsme o víc než 30 % hlasů více než v předchozích volbách. I já osobně jsem získal přes 5000 preferenčních hlasů, přestože jsem nevedl žádnou osobní kroužkovací kampaň. Takže jako předseda jsem s výsledkem spokojen.

Proč jste se rozhodl neobhajovat pozici předsedy pražské ODS?

Po dvou volebních obdobích jsem splnil vše, co jsem svým kolegům před čtyřmi lety sliboval. Ve volbách jsme uspěli, strana nemá dluhy, vypořádali jsme se s minulostí a ODS je opět respektovaným partnerem na komunální i celopražské úrovni. Ale pochopitelně to není jen moje práce, ale všech členů ODS, kteří v posledních letech v Praze drželi modrou vlajku zvednutou. A pochopitelně musím zmínit i Petra Fialu.

V pražské ODS jsou kromě vás i další výrazné osobnosti jako Jana Černochová, Alexandra Udženija, Marek Benda, nebo Václav Klaus ml. Koho byste si představoval jako svého nástupce?

Přestože jsou to všechno nepopiratelné osobnosti, nijak se netajím, že ve volbě předsedy budu podporovat Tomáše Portlíka, který byl poslední dva roky v Praze prvním místopředsedou.

Je lepší cestou pro ODS slušnost Petra Fialy, nebo často zmiňovaná radikálnost Václava Klause mladšího?

Jsem přesvědčen o tom, že ODS potřebuje oba. A myslím, že ten pomyslný souboj vytvářejí hlavně novináři. Petr Fiala sbírá v posledních dnech na pražských sněmech jasnou podporu na předsedu ODS. Václava Klause jeho domovská Praha 6 nominovala do vedení Prahy. Ale takových nominací má i zhruba deset dalších lidí.

V hlavním městě se dlouhodobě ODS daří, jaké slovo má pražská organizace při celostátním rozhodování o důležitých věcech?

Praha má zastoupení ve vedení ODS v podobě první místopřesedkyně Alexandry Udženije. Myslím, že s Petrem Fialou vytvořili dobrý tandem.

Je stanovisko – nespolupracovat s ANO – platné i pro možnou koalici třeba na magistrátu?

My jsme nabídku na koalici ze strany ANO odmítli už před dvěma lety. Vzhledem k tomu, jak si současná koalice politických trafik pod vedením ANO rozdělila placené funkce, nemyslím si, že je taková varianta vůbec představitelná.

Jste velmi aktivní na sociálních sítích, neměla by ODS této vaší „erudice“ víc využívat?

Sociální sítě jsou dnes nutnou součástí mediálního obrazu každého politika. V minulosti jsem několik kampaní připravoval. A několik nabídek na spolupráci jsem od našich členů už dostal.

Čemu se budete věnovat v čase, který vám zbude po opuštění předsednické funkce?

V rámci ODS primárně obnovení oblastního sdružení na Praze 10. A pochopitelně budu věnovat více času rodině i firmě. Hodně času i podpory jim dlužím.

Není zde článek celý?