Spojené království zaplatí Francii další milióny na zastavení nové vlny migrantů z Calais

Spojené království poskytne Francii více peněz daňových poplatníků, aby zastavilo novou vlnu migrantů po nárůstu pokusů o nelegální přechod, podle francouzských úředníků.   

Přestože domácí ministerské oddělení vlády nepotvrdilo, kolik peněz bude přiděleno pro zajištění trvalé bezpečnosti v regionu, jen operace v terminálech Eurotunelu a v přístavech Coquelles, Calais a Dunkirk by mohly stát až 80 miliónů liber (asi 2 288 000 000 Kč), informuje deník Times.

Minulý týden se britský ministr vnitra Amber Rudd setkal s francouzským ministrem vnitra Gérardem Collombem v Londýně, aby diskutovali o hranicích. Mluvčí ministerského oddělení vlády později potvrdil, že Spojené království „bude úzce spolupracovat s francouzskými úřady na všech úrovních, aby snížilo migrační tlaky.“

Během francouzské volební kampaně na jaře roku 2017 tehdejší kandidát Emmanuel Macron vyhrožoval tím, že pustí do Británie přistěhovalce z Calais tím, že roztrhá smlouvu Le Touquet, která umožňuje britské policii provádět hraniční kontroly a zastavovat migranty v Calais.

Zdá se však, že Paříž prosazuje „reformu“ smlouvy, podle zdrojů ministerstva vnitra, výměnou za to, že Spojené království zaplatí za přísnější bezpečnost.

Podle francouzských úředníků, od roku 2015 Spojené království poskytlo Francii 124 miliónů liber (asi 3 546 400 000 Kč).

Deník Breitbart London v srpnu oznámil, že v roce 2016 bylo na britských hranicích 56 000 nelegálních migrantů z francouzských přístavů a terminálů – průměrně 153 denně.

Hlavním zaměřením na nelegální migraci byl v té době migrační tábor zvaný Džungle, ležící v pobřežním městě Calais, který hostil 10 000 migrantů, kteří zde čekali na to, aby přešli kanálem do Británie. Nicméně, deník Times konstatuje, že demolice tábora v říjnu 2016 nevedla ke snížení pokusů o nelegální přechody, ale že se jejich počet zvýšil.

Navíc se v Ouistrehamu v Normandii otevřelo další imigrační centrum, když dorazil další příliv nelegálních migrantů z Afriky, Středního východu, Pákistánu a Albánie do města zvaného „nový Calais“, než se pokoušeli překročit kanál.

Zatímco se plánuje poskytnout více peněz Francii, odborníci na obranu a hranice varovali, že námořní hranice Spojeného království jsou „porézní“ poté, co „po sobě jdoucí vlády demontovaly vrstvenou mozaiku pro hraniční bezpečnost,“ která kdysi chránila britské pobřeží, což ponechalo zemi zranitelnou nejen nelegální migraci, ale také islamistickým teroristům vstupujícím do země prostřednictvím těchto nebezpečných tras.

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)

Není zde článek celý?