Stálý zástupce RF při NATO jmenoval hlavní úkol aliance

Konfrontace s Ruskem je ve středu úsilí NATO pro adaptaci velitelské struktury aliance, i když se to odůvodňuje nutností čelit hrozbám ze všech směrů, prohlásil stálý zástupce RF při NATO Alexandr Gruško.

„I když se opatření pro adaptaci vojenského potenciálu NATO odůvodňují nutností odrážet hrozby ze všech směrů, je třeba poznamenat, že ve středu těchto úsilí je úkol konfrontace s Ruskem“, řekl Gruško ruským novinářům.

Podle jeho slov budou následky těchto kroků záležet na tom, jaká rozhodnutí budou definitivně schválena na zasedání ministrů obrany v únoru 2018.

„Dnes je ale zřejmé, že kdy vypracovávali podobná rozhodnutí a uvažovali o variantách dalšího posílení vojenské přítomnosti aliance mj. na východním křídle, byli představitelé NATO inspirováni schématy ze studené války“, podotkl stálý zástupce RF.

Gruško si myslí, že „Severoatlantické velení (je to konvenční název), které bude zřízeno, bude kopií toho velení, které existovalo do roku 2002″. Velvyslanec připomenul, že likvidované velení „odpovídalo za přesuny amerických sil z území USA do Evropy, za zajištění ochrany a obrany mořských komunikací, zabývalo se organizací boje proti ponorkám a celým komplexem otázek spojených se zajištěním rychlosti a bezpečnosti podobného posílení“.


Není zde článek celý?