Stanovisko šéfredaktora: Český rozhlas selhal v kauze Macháček vs. Pajerová

Českou mediální scénou hýbe kauza, která dokonale odhalila problém etické únosnosti práce novinářů pro nastupujícího premiéra Andreje Babiše. Ve veřejnoprávních médiích je obvyklé, že jeho zaměstnanci komentují politické problémy a staví se do role nezávislých pozorovatelů.

Tento rozpor bije do očí, a proto se nelze divit tomu, že ho někdo pojmenuje. Prostě proto, že mate veřejnost, tudíž je neslušný.

Studentská aktivistka z období listopadu 1989 Monika MacDonagh-Pajerová v debatě Českého rozhlasu Plus u příležitosti výročí Sametové revoluce právě tento rozpor pojmenovala. Redaktorovi Lidových novin Janu Macháčkovi naplno sdělila, že je zaměstnancem politika, který prostřednictvím svých médií manipuluje veřejností. Bez obalu uvedla, že se Macháček nechal Babišem koupit. Macháček se cítil uražen, z debaty v rozrušení odešel a na odchodu nazval Pajerovou zas*anou p*čou. Zprávu původně přineslo Echo24.cz, kterému celou věc potvrdil komentátor Jefim Fištejn, který byl debatě přítomen.

Deník FORUM 24 přinesl s Monikou Pajerovou rozhovor, na který Český rozhlas reagoval ostrým prohlášením. V tomto prohlášení se uvádí: “Nic takového se nestalo a žádná urážlivá slova nezazněla.” Tuto zjevou lež následně na sociálních sítích obhajoval mluvčí ČRo Jiří Hošna. Deníku FORUM 24 ale Macháčkovy nadávky kromě Pajerové potvrdil jak Fištejn, tak moderátor pořadu Petr Schwarz. Na webu týdeníku Reflex podstatu sporu včetně pronesených vulgarit ze strany Macháčka potvrdil režisér Igor Chaun. Stalo se tak paradoxně v článku, v němž se Babišova novináře zastává.

Deník FORUM 24 byl Českým rozhlasem stejně jako Pajerová osočen ze lži. Představitelé veřejnoprávního média tvrdí, že urážky nezazněly.

Je naší povinností se ohradit. Vycházíme z ověřené zprávy Echa24 a z informací našeho stálého spolupracovníka Jefima Fištejna. Je jasné, že nebyl důvod Monice Pajerové nevěřit. Její sdělení o Janu Macháčkovi považujeme za zcela legitimní.

Režisér Igor Chaun ve zmiňovaném článku v Reflexu píše, že její slova byla nevhodná, protože každý má svobodu vybrat si svého zaměstnavatele. Jan Macháček má jistě svobodu pracovat, pro koho uzná za vhodné. A Monika Pajerová zase má svobodu dát najevo, že novinář nemůže pracovat pro nejmocnějšího politika a podnikatele v zemi a přitom předstírat nezávislost.

V současné době není ohrožena svoboda Jana Macháčka pracovat pro Andreje Babiše. Je bohužel ohrožena svoboda Moniky Pajerové tuto skutečnost kritizovat.

Český rozhlas se k této kauze postavil krajně nedůstojným způsobem. Brání Jana Macháčka před Monikou Pajerovou, čímž se jasně staví na stranu vládnoucího hnutí. Chová se, jako kdyby byl Macháček představitelem orgánu či instituce, která je nadřízená Českému rozhlasu. To odporuje zákonu. Znevažováním Moniky Pajerové se dotýká jejího ústavního práva na svobodu slova.

Jan Macháček jako novinář pracuje pro Andreje Babiše a Monika Pajerová to řekla nahlas. Jestli se nesmí říkat, že novinářské etice odporuje práce pro držitele politické moci, skutečně se snížila míra a kvalita svobody v České republice a Český rozhlas již není demokratické médium. Proto jsem se rozhodl, že se nezúčastním páteční politické diskuze na Českém rozhlase, do které jsem byl pozván. Pana Hošnu, mluvčího ČRo, vyzývám, aby se omluvil za útoky na deník FORUM 24.

Pro budoucnost svobodného prostředí v naší zemi je chování novinářů vůči nástupu autoritativní politické moci zcela zásadní a principiální. Jedná se o otázku osobní cti. Je mi velice líto, že Český rozhlas takovýmto způsobem selhal a je naší smutnou povinností na to upozorňovat. Doufáme, že toto selhání bylo poslední. A že Český rozhlas se vrátí k poctivé práci pro veřejnost.

Není zde článek celý?