Stephen Cohen: Rusko nevchází ani do první pětky hlavních hrozeb pro USA

Rusko neohrožuje existenci USA, nehledě na to, že američtí politici už několik let tvrdí opak. To řekl americký politolog, expert na Rusko Stephen Cohen během pořadu Johna Batchelora.

Podle jeho slov je možné v poslední době slova o ruské hrozbě slyšet v USA každý den, změnilo se to na „přiznanou realitu“. Ovšem, z pohledu politologa, Rusko nepatří ani mezi první pětku největších hrozeb pro USA.

Podle názoru Cohena je největším nebezpečím pro Spojené státy „russiagate“ — skandál okolo nedokázaného napojení Donalda Trumpa na Moskvu.

Tato „nepotvrzená, ale stále hlasitěji vyslovovaná prohlášení“ o tom, že Trump byl jakýmsi způsobem kompromitován Kremlem či dokonce jedná pod jeho kontrolou, jsou největší hrozbou pro USA, jelikož hrozí zhoršením americko-ruských vztahů až na hranici vojenského konfliktu, myslí si Cohen.

Jako druhou největší hrozbu nazývá démonizaci Vladimira Putina, která, podle jeho slov, nemá v historii žádné obdoby. Žádného sovětského ani postsovětského lídra neočerňovali natolik zuřivě a bez důvodu, jako Vladimira Putina, zdůrazňuje Cohen.

Na třetí pozici je podle politologa Islámský stát a další mezinárodní teroristické organizace. „Tato reálná hrozba by byla hlavní, pokud by americká politická a mediální elita nevytvořila předchozí dvě,“ odpovídá.

Na dalším místě podle stupně nebezpečnosti pro USA je zvýšení počtu zemí, které mají jaderné zbraně. „V roce 1949 jsme byly dvě (země), nyní je nás devět. A to v naší nové éře mezinárodních etnických a religiózních konfliktů a válek, fanatismu, který může zlikvidovat tabu na používání těchto zbraní,“ prohlásil.

Na páté pozici v seznamu Cohena je globální oteplování a totální nerovnost v příjmech.

Politolog zdůraznil, že ani Rusko, ani Čína se v jeho seznamu nenacházejí: obě tyto země, z jeho pohledu, jsou vymyšlené hrozby, které si vymyslel Washington.


Není zde článek celý?