Súdán je připraven umístit ruskou vojenskou základnu u Rudého moře

Súdán je připraven umístit ruskou vojenskou základnu na břehu Rudého moře, protože to pomůže v boji proti pašeráctví a obchodu s otroky. RIA Novosti to řekl předseda výboru obrany a bezpečnosti parlamentu východoafrické země Al-Hadi Hamid.

Uvedl, že bude rozumné, jestliže ruská vláda bude souhlasit s vytvořením základny. Podle názoru Hamida bude podobná varianta spolupráce „velkolepá“.

Člen parlamentu si také postěžoval na velký počet porušování súdánských námořních hranic. „Lodě zaplouvají do našich územních vod, nezákonně loví ryby, rybářské lodě také porušují hranice,“ řekl.

Hamid dodal, že Súdán musí bojovat proti obchodování s otroky a pašeráctvím na Rudém moři. V této souvislosti upozornil na důležitost vojenské spolupráce s Moskvou a uvedl, že vytvoření základny není „nic překvapujícího“. „Vyžaduje to dnešní doba,“ řekl předseda výboru.

Súdánský prezident Umar al-Bašír, který poprvé navštívil Rusko minulý týden, řekl RIA Novosti, že projednal s Vladimirem Putinem a ministrem obrany Sergejem Šojgu možnost umístění vojenské základny. Žádná dohoda o tom nebyla uzavřena.


Není zde článek celý?