Švédské noviny odmítají zveřejnit interní zprávu o sexuálním obtěžování

Švédské noviny Aftonbladet se rozhodly zrušit zveřejnění zprávy označené jako „Document 2.0“, v níž zaměstnanci novin hovoří o svých zkušenostech se sexuálním obtěžování v rámci společnosti.

Vydavatelka novin Sofia Olsson Olsén zrušila zveřejnění dokumentu, který měl být veřejnosti odhalen na tiskové konferenci švédských novinářských sdružení, píše Journalisten.

Zrušení publikace přišlo po několika velice známých případech sexuálního obtěžování ve švédských médiích, včetně obvinění ze sexuálního obtěžování zaměstnancem novin.

Na začátku minulého týdne, skupina zaměstnanců, která pracovala na této zprávě, tvrdila, že bude k dispozici a že ti, kteří jsou ve zprávě, budou pod anonymitou.

Ve středu byla svolána další tisková konference, v níž Sofia Olsson Olsén uvedla, že dokument nebude poskytnut veřejnosti, ale že se jedná o „interní“ zprávu.

Náměstkyně vydavatelky Lena Mellin později prohlásila, že zde vůbec neexistovaly snahy, dokument zveřejnit. „Sofia Olsson Olsén dokument 2.0 nezablokovala. Lidé, kteří dokument vytvořili, mohou obsah šířit podle svého uvážení, ale myšlenka od počátku byla, že dokument neměl být v novinách Aftonbladet publikován,“ uvedla.

Zpráva přišla po kampani #MeToo, která odhalila řadu sexuálních obtěžování ve více zemích. Ve Švédsku, několik organizací, včetně švédského veřejnoprávního kanálu SVT, byly svědky obvinění proti mužským zaměstnancům.

Ve Spojených státech hnutí #MeToo vedlo k pádu nejen hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina a herce Kevina Spaceyho, ale také seniorských osobností, jako novinového reportéra Charlie Rose, který byl nedávno vyhozen z amerického vysílání CBS.

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Aftonbladet.se)

Není zde článek celý?