Tichá koalice ANO, okamurovců a komunistů je zřejmě domluvena

Andrej Babiš a Tomio Okamura. | FOTO: ČTK

To, o čem se hovořilo ještě před volbami, tedy koalice Babišova hnutí, extremistů kolem Tomia Okamury a KSČM, se patrně v posledních dnech stává skutečností. Dalším důkazem může být i dnešní neúčast členů SPD a komunistů na kulatém stole, který pro opoziční strany uspořádali Piráti.

Okamurovo hnutí a zástupci KSČM vzkázali, že nebudou o ničem jednat, pokud se takové schůzky nezúčastní i představitelé ANO. Jak je vidět, dvě extremistické strany zřejmě nepochopily, co znamená pojem opozice, a nevědí, že vítěz voleb, sestavující vládu, do ní nepatří.

Zároveň se ukázal jasný příklon KSČM a SPD k Babišovi a jeho politické firmě. Poté, co předseda komunistů Vojtěch Filip vzkázal, že by si za určitých podmínek dokázal představit, že by jeho partaj podpořila menšinovou vládu, dnes opět vyjádřil vstřícnost hnutí ANO.

Okamura si zase začal uvědomovat, že pokud chce dosáhnout alespoň dílčího politického úspěchu a nepůsobit před svými voliči jako směšný populista, který neplní své proklamace, musí se podvolit Babišovi.

Po odstoupení z boje o prezidentský post tak extremista nyní uhýbá i ze svých prohlášení o nepřípustnosti jednobarevné vlády v čele s exministrem financí a místo jednání s opozičními partnery čeká, co mu za poslušné chování Babiš nabídne. Zatím to vypadá na výbor pro bezpečnost nebo obranu, což je třeba podle ODS velkým rizikem.

O propojení komunistů s ANO svým způsobem hovořil i prezident Zeman při zahájení své návštěvy k Olomouckém kraji. Po vyprávění o slepičce a kohoutovi, ke kterým často přirovnává povolební jednání, pochválil Vojtěcha Filipa a vyjádřil předpoklad, že další strany se nakonec přidají a Babišovi půjdou na ruku.

Není zde článek celý?