Trosky čínské kosmické stanice byly označeny za hrozbu pro Evropu

Evropská kosmická agentura (ESA) prohlásila, že fragmenty čínské kosmické stanice Tchien-kung 1, které neshoří v atmosféře, mohou dopadnout na území EU. Agentura plánuje zorganizovat pozorování aparátu.

„Kvůli geometrii orbity stanice my již můžeme vyloučit možnost, že nějaké fragmenty (Tchien-kung 1) upadnou kdekoli na území severněji 43 stupňů severní šířky či jižněji 43 stupňů jižní šířky,“ prohlásil vedoucí monitoringu kosmického odpadu ESA Holger Krag.

Jižněji 43 stupňů severní šířky se nacházejí taková země, jako Španělsko, Portugalsko, Itálie, Bulharsko a Řecko. „To znamená, že loď upadne v jakémkoli místě mezi těmito šířkami, například v několika evropských zemích,“ myslí si vědec.

V oficiálním prohlášení ESA se zmiňuje, že datum, doba a trajektorie pádu fragmentů Tchien-kung 1 mohou být předpovězeny „jen s velkou nepřesností“. Zmiňuje se, že existuje možnost toho, že některé části aparátu zasáhnou povrch planety.

Tchien-kung 1 má délku 12 metrů a diametr 3,3 metru. Váha na startu dosahovala 8506 kilogramů. Podle informací ESA ztratila Čína kontakt se stanicí v roce 2016. V současné době se nachází na orbitě ve výšce okolo 300 kilometrů. Výška bude klesat až do března roku 2018, kdy je naplánován vstup do atmosféry.


Není zde článek celý?