Trumpův rozkaz zasadit jaderný úder lze ignorovat, prohlásil generál

Američtí vojáci mají právo neuposlechnout „nelegální rozkaz“ prezidenta o jaderném úderu, prohlásil na slyšeních senátního výboru pro mezinárodní vztahy bývalý velitel strategického velitelství Spojených států (StratCom) Robert Kehler. Slova amerického generála ve výslužbě cituje list The Guardian.

„Armáda musí plnit legální rozkazy, ale nemá povinnost plnit nelegální rozkazy,“ uvedl Kehler. Upřesnil, že k této situaci může dojít, pokud se StratCom bude domnívat, že Bílý dům přijal ukvapené rozhodnutí, které neodpovídá charakteru hrozby.

Kehler se nicméně vyslovil proti omezení pravomocí prezidenta v oblasti národní bezpečnosti, neboť tento krok může podle něj mít negativní dopad na obranné kapacity země.

Slyšení ve výboru pro mezinárodní vztahy probíhají na pozadí eskalace severokorejské krize a aktivního rozvoje severokorejského jaderného programu. Někteří senátoři se domnívají, že je nutné omezit pravomoci prezidenta a znemožnit mu, aby mohl samostatně rozhodovat o preventivním jaderném úderu. Jak vysvětlil demokrat Chris Murphy, senátoři se obávají, že vrchní velitel je příliš „vznětlivý“ a „labilní“.


Není zde článek celý?