Turecko obvinilo Syrské demokratické síly z úmluvy s IS

Poskytnutí bojovníkům IS možnosti odchodu z Rakky je nebezpečným scénářem vývoje událostí, praví se prohlášení MZV Turecka, které dostala agentura RIA Novosti.

Jak oznámila dříve britská televizní a rozhlasová korporace BBC, arabsko-kurdské oddíly Syrských demokratických sil (SDF) podporované koalicí v čele c USA zajistily odchod z Rakky asi 250 bojovníků IS.

Na stálém zastupitelství Sýrie při OSN dříve oznámili, že koalice vedená USA dovolila bojovníkům IS opustit Rakku a Dajr az-Zaur v průběhu operací na osvobození těchto měst. Patřičný dopis byl zaslán generálnímu tajemníkovi OSN a předsedovy Rady bezpečnosti.

„Tak zvané Syrské demokratické síly, které jsou ve skutečnosti syrským křídlem Strany kurdských pracujících (PKK), kdy očišťovaly Rakku od IS, domluvily se s touto skupinou a propustily z Rakky velký počet teroristů. To je názorná lekce a další příklad toho, že využití jedné teroristické organizace v boji proti druhé přivádí k jejich paktování“, praví se v prohlášení.

Podotýká se, že Ankara dříve nejednou zdůraznila, že cílem sil sebeobrany syrských Kurdů (PYD) není boj s IS, ale „nastolení bezpráví a změna demografické struktury regionu“.

Ankara pokládá síly sebeobrany syrských Kurdů za teroristickou organizací spojenou s PKK, která je v Turecku zakázána.


Není zde článek celý?