Turista zahynul v tajném vojenském objektu v Černobylu

V Černobylské uzavřené zóně zahynul turista z Běloruska, když spadl z výšky 15 metrů při pokusu vylézt na tajnou radiolokační stanici Duha.

Dne 27. listopadu dva občané Běloruska a jedna Ruska pronikli na území nefunkčního tajného objektu v Černobylu. 33-letý Bělorus spadl z radiolokační stanice Duha, když vylezl do výšky 15 metrů.

Zástupce bezpečnostních orgánů Ukrajiny sdělil: „Mladí lidé, stejně jako většina extrémních turistů, by chtěli získat výrazné dojmy a fotografie. 33-letý stalker si k tomu vybral radiolokační věž, která se nachází několik kilometrů od stanice. Přecenil své síly a spadl z výšky 15 metrů. Lékaři pouze konstatovali smrt.“

Ve věci smrti zahraničního občana je zahájeno trestní stíhání, jeho tělo je nutné převézt do vlasti. Dalším dvěma extremistům byla udělena pokuta za porušení režimu radiační bezpečnosti. V úvahu připadá i vyhoštění z území Ukrajiny.

Po oběti zůstala žena a tři děti.

Duha (5H32) je sovětská zahorizontální radiolokační stanice pro systémy včasného odhalení startů mezikontinentálních balistických raket.


Není zde článek celý?