Ukrajinské ministerstvo kultury se obrátilo na UNESCO kvůli opravě v paláci na Krymu

Ukrajinské ministerstvo kultury se obrátilo na UNESCO se žádostí, aby zapůsobilo na krymskou vládu v otázce zastavení prací v Chanském paláci v Bachčisaraji, sdělila v neděli tisková služba úřadu.

Uvádí se, že Ministerstvo kultury Ukrajiny bylo pohoršeno prováděním prací v Chanském paláci v Bachčisaraji, který je zařazen do předběžného seznamu světového dědictví UNESCO.

Podle zprávy „během demontáže celé střechy a starých dubových trámů z Velké Chanské mešity byly poškozeny malby XVIII. století, kromě toho na fasádě budovy jsou trhliny a padá omítka“.

„Ministerstvo kultury se obrací me mezinárodní Organizaci Spojených národů pro otázky vzdělání, vědy a kultury (UNESCO) a Mezinárodní centrum pro studium otázek zachování a obnovování kulturních hodnot (ICCROM) se žádostí, aby se znovu obrátily na RF s požadavkem bezvýhradného dodržování norem mezinárodních zákonů a požadavkem, aby nedocházelo k protiprávnímu jednání, které poškozuje kulturní dědictví Ukrajiny na území Autonomní republiky Krym,“ uvádí se ve zprávě.


Není zde článek celý?