USA hodlají „bojovat za spravedlnost“ v Sýrii bez RB OSN

USA jsou odhodlány „bojovat za spravedlnost“ v Sýrii na vlastní pěst, nepodaří-li se Radě bezpečnosti OSN dohodnout jednotnou pozici pro další kroky vůči těm, kdo zavinili použití chemických zbraní v Sýrii. Prohlásila to stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová.

V pátek večer zablokovalo Rusko japonský návrh rezoluce o prodloužení mandátu mise OSN-OPCW pro vyšetřování případů použití chemických zbraní v Sýrii o 30 dnů pro vypracování nového formátu práce vyšetřovatelů.

„Jednání Ruska dnes a v posledních týdnech bylo zaměřeno na to, aby zpomalilo, odpoutalo a v konečném důsledku zmařilo úsilí pro pohnání viníků k odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii“, řekla Haleyová v pátek.

Ve svém projevu se omluvila rodinám obětí chemických zbraní v Sýrii, a také „dětem, ženám a mužům v Sýrii, kteří se mohou stát jejich oběťmi v budoucnu“, a ujistila, že „USA se spolu s jinými členy Rady nevzdají hledání spravedlnosti“ pro jejich příbuzné.

„Zároveň spolu s touto Radou nebo sami, nezadržovaní obstrukcionismem Ruska, budeme i nadále bojovat za spravedlnost a pro povolání viníků k odpovědnosti v Sýrii“, prohlásila americká zástupkyně.


Není zde článek celý?