USA obvinily Rusko z pokusů o podkopávání činnosti misí OSN a OPCW v Sýrii

Bílý dům obvinil Moskvu z pokusů podkopat činnost Společného mechanismu OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

„Pokusy Ruska o podkopání a uzavření Společného mechanismu OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ukazují hrubý nedostatek respektu k trpícím a smrti lidí v důsledků použití chemických zbraní a nerespektování mezinárodních norem,“ stojí v prohlášení tiskové služby Bílého domu, které přišlo do RIA Novosti.

Rusko na začátku minulého týdne zablokovalo v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o prodloužení mandátu mise OSN a OPCW pro vyšetřování chemických útoků v Sýrii. Pro přijetí dokumentu hlasovalo 11 členů Rady bezpečnosti, Rusko a Bolívie byly proti. Další stálý člen Rady Bezpečnosti se zdržel — Čína. Stávající mandát končí 17. listopadu.

Na ruském ministerstvu zahraničí zmínili, že Rusko hlasovalo proti americkému návrhu rezoluce z důvodů, které byly opakovaně prezentovány jak veřejně, tak i v pracovních kontaktech s ostatními členy Rady bezpečnosti OSN. Hlavní z nich je nemožnost „bezhlavě činit taková důležitá rozhodnutí bez vyhodnocení situace a stavu plnění úkolů misí“, bez toho je „nemožné rozhodnout o smysluplnosti prodloužení mandátu Mechanismu v nezměněném formátu či nezbytnosti jeho obnovení a korekce“.

Na ministerstvu zahraničí připomněli, že Moskva stála „u zrození mise, počítalo se s tím, že její činnost bude moci vysvětlit proběhlé chemické útoky v Sýrii“. Ruská pozice je taková, že odpovědní za použití chemických zbraní v Sýrii musejí být identifikováni a nést náležitý trest.


Není zde článek celý?