USA odmítly odsoudit nacizmus kvůli Rusku

Vláda USA rozhodla nehlasovat za rezoluci OSN, která odsuzuje schvalování nacizmu, a to i kvůli strachu z toho, že to bude výhodné pro ruskou stranu. O tom informovalo americké ministerstvo zahraničních věcí, píše The Independent.

„Jednoznačně odsuzujeme jakékoli formy religiózní i etnické netolerance i u nás v zemi, i po celém světě. Tato rezoluce je ale příliš úzce směřována a politizována. Ke všemu ještě vyzývá k vytvoření nepřípustných omezení svobody slova, proto ji Spojené státy nemohou podporovat,“ prohlásila náměstkyně zástupce USA při OSN Stephanie Amadeová. Podle jejích slov omezení na svobodu slova, svobodu členství v organizacích a svobodu mírumilovných shromáždění protiřečí Deklaraci lidských práv.

Ve Washingtonu prohlásili, že tato rezoluce může být zneužita Moskvou pro vliv na své sousedy v regionu. Podle informací zaměstnance amerického ministerstva zahraničních věcí, Rusko tlačí na pobaltské země, označuje je za profašistické či pronacionalistické.

Kromě USA rezoluci nepodpořila Ukrajina a Palau. Dalších 131 zemí hlasovaly „pro“, 48 států se zdržely hlasování. Washington každý rok hlasuje proti přijetí rezoluce ze stejných důvodů.


Není zde článek celý?