USA plánují pomocí genetického inženýrství vytvořit „špionské rostliny“

Pentagon plánuje vytvořit geneticky modifikované rostliny pro shromažďování zpravodajských informací o potenciálních hrozbách. Americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) zveřejnila na svých stránkách věnovaných veřejné soutěži a projektům americké vlády pro soukromé subjekty informace pro potenciální zájemce.

„Cílem programu je kontrola a řízení fyziologie rostlin pro odhalování chemických, biologických, radiologických a (nebo) jaderných hrozeb a rovněž elektromagnetických signálů,“ stojí v popisu programu Pokročilé rostlinné technologie (Advanced Plant Technologies, APT).

Podle autorů této iniciativy v rámci programu mají být vytvořeny „senzorové rostliny“, jež jsou citlivé na určité podněty. Rostliny rovněž mají být schopné přenášet získané signály ve formě nápadných vnějších projevů.

Tvůrci mají rovněž vytvořit geneticky modifikovaný organismus s vysokou životností, aby tyto rostliny mohly prožít několik měsíců nebo let v přirozeném prostředí.

DARPA vidí v tomto programu obrovský potenciál, neboť rostliny lze snadno rozmístit a mohou sami sebe zajišťovat energií a hojně se vyskytují v přírodě.


Není zde článek celý?