USA se obávají čínských dronů v „mrtvé zóně“

Nejnovější čínské bezpilotní letouny mohou překonat protivzdušnou obranu, vyhnout se radarům, získat cenné informace a zůstat přitom mimo dosah protiletadlových systémů, domnívá se vojenský analytik časopisu The National Interest Eugene Chow.

„Doposud RQ-4 Global Hawk byl jediným bezpilotním letounem, který mohl dosáhnout výšky 19 kilometrů. Nicméně čínští inženýři překonali tento ukazatel a během nedávných testů předvedli dron, který je schopen působit ve výšce 25 kilometrů,“ uvádí časopis.

Let v této výšce (v tzv. mrtvé zóně) ztěžují nízké teploty a tlak atmosféry. Tato oblast zemské atmosféry není přístupná družicím a většině letadel, píše Chow.

Testy dvou dronů proběhly v říjnu. Šířka těchto strojů nepřesahuje několik desítek centimetrů a váží pouze několik desítek gramů. Díky malé velikosti stroje nelze spatřit na radaru. Bezpilotní letouny jsou vybaveny několika čidly včetně detektoru elektromagnetického signálu.

Čína má v plánu vyrobit několik stovek těchto přístrojů, jež pomohou shromažďovat zpravodajské informace. Na rozdíl od RQ-4 Global Hawk stojí čínský dron kolem sta dolarů.


Není zde článek celý?