USA vyzvaly všechny státy k zrušení jakýchkoli vztahů s KLDR

USA vyzývají všechny státy světa, aby zrušily jakékoli vztahy s KLDR, včetně obchodu a vyhoštění severokorejských dělníků, prohlásila stálá americká zástupkyně při OSN Nikki Haleyová.

V New Yorku bylo ve středu večer (ve čtvrtek po půlnoci moskevského času) zahájeno z iniciativy USA, Japonska a Jižní Koreje mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN věnované středečnímu vypuštění Pchjongjangem balistické rakety. „Vyzýváme všechny státy k zrušení jakýchkoli vztahů s KLDR plus k implementaci sankcí OSN,“ prohlásila Haleyová. Dodala, že se to týká všech sfér spolupráce s touto zemí včetně obchodu. „Je třeba zastavit import a export a vyhostit všechny severokorejské dělníky,“ řekla stálá zástupkyně.

Sdělila, že prezident USA Donald Trump prohlásil v rozhovoru s předsedou ČLR Si Ťin-pchingem, že Čína má zrušit dodávky surové ropy do KLDR.

Halyeová vyslovila postoj americké administrativy a zdůraznila, že Peking „má sehrát vedoucí úlohu a přivést věc ke konci.“

„Čína to dokáže sama, anebo se můžou USA chopit situace s ropou,“ dodala.

Haleyová také vyzvala, aby KLDR byla zbavena hlasovacího práva v OSN.

Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzja zase řekl, že další porušení rezolucí RB OSN ze strany KLDR vzbuzuje politování, a že vyhlídky na normalizaci na Korejském poloostrově nejsou i nadále viditelné.

Vyzval „všechny zapojené strany k zastavení stupňování násilí.“ Nám je jasné, že vojenské řešení problému na Korejském poloostrově neexistuje,“ řekl ruský diplomat.


Není zde článek celý?