V Kyjevě vytkli polskému ministrovi zahraničí sledování ruské televize

Ředitel ukrajinského Institutu národní památky Vladimir Vjatrovič zkritizoval oznámení polského ministra zahraničních věcí Witolda Waszczykowského o zákazu vjezdu do jeho země pro osoby, které zaujímají antipolskou pozici.

Ve čtvrtek Waszczykowski oznámil, že do Polska nebudou vpouštěni „lidé, kteří demonstrativně oblékají uniformy 14. granátnická divize SS“. Vjatrovič oznámil, že považuje toto kritérium za velice zvláštní.

„Možná se pan ministr díval moc dlouho na ruskou televizi a představuje si, že po Kyjevě chodí lidi v uniformách SS,“ řekl ve vysílání televizního kanálu 112.

Také vedoucí Institutu národní památky obvinil Polsko z rozdmýchávání problémů a démonizace Ukrajinců.

Na Ukrajině se opakovaně děly incidenty antipolského charakteru, vykonané místními nacionalisty. Ve Lvovské oblasti byl odpálen památník Poláků, zabitých esesáky divize Galičina (útvar z Ukrajinců, který bojoval na straně nacistického Německa) v roce 1944. Druhý akt vandalismu byl zaznamenán v Kyjevské oblasti, kde neznámí pachatelé pomalovali symboly divize 14. granátnická divize SS památník na polském hřbitově. Polské MZV reagovalo na oba případy protestními nótami, ukrajinští diplomaté také odsoudili činnost vandalů.


Není zde článek celý?