V NATO oznámili, že se nedokáží samostatně vyrovnat s kybernetickými hrozbami

NATO není ve stavu, aby se samostatně vyrovnalo s kybernetickými hrozbami, oznámil asistent generálního tajemníka aliance Sorin Ducaru.

Přirovnal informační bezpečnost k týmovému sportu.

„Musíme jednat společně. A pokud spojíme úsilí, můžeme zvýšit úroveň ochrany,“ oznámil Ducaru při vystoupení na konferenci OBSE o kybernetické bezpečnosti ve Vídni.

Podle něj se NATO v boji s kybernetickými hrozbami zaměřuje na spolupráci s mezinárodními organizacemi, partnerskými zeměmi, akademickými obcemi a průmyslovým sektorem a opírá se o společné zájmy a hodnoty.

Ducaru vyzval k vypracování norem zodpovědného chování v kybernetickém prostoru a zároveň posílit tuto oblast.

Poznamenal, že NATO dříve kybernetickou bezpečnost považovalo za technický aspekt. Nyní se však důrazy přemístily a aliance kybernetickou bezpečnost udělala jedním z pilířů své politiky.

„Naše síly nejsou pojištěny proti rizikům v oblasti kybernetické bezpečnosti a my se opíráme o informační prostor v našich misích,“ dodal asistent generálního tajemníka.

Ducaru upřesnil, že unie investovala do vytvoření systému centralizované ochrany informační sítě z 60 webových stránek. Navíc v alianci probíhá kybernetická analytika, členové unie si vyměňují informace, poskytují operativní údaje, které mohou sloužit základem pro rozhodování, a provádí cvičení.

„Kybernetický prostor je v nebezpečí a často se v tomto prostoru bojuje. Kvůli tomu jsme se rozhodli, že budeme investovat do zajištění bezpečnosti v informačním prostoru, stejně jako ji zajišťujeme ve vzdušném prostoru, na moři a na souši,“ upřesnil.

Ducaru zdůraznil, že ochrana a připravenost k odražení kybernetických útoků je pro alianci prioritou.


Není zde článek celý?