V Německu odsoudili 96letého „účetního“ z Osvětimi

Německý soud rozhodl o uvěznění 96letého Oskara Gröninga, který je znám jako účetní z Osvětimi. Informuje o tom Spiegel.

Soud v Celle na severu Německa rozhodnutí vysvětlil následovně: „Na základě názoru expertů okresní soud rozhodl, že nehledě na vysoký věk si odsouzený musí odpykat trest ve vězení.“ Uvádí se, že pobyt ve věznici neporuší práva Gröninga. Bývalému účetnímu koncentračního tábora a důstojníkovi SS poskytnou veškerou potřebnou lékařskou pomoc.

Oskara Gröninga odsoudili v červenci 2015. Tehdy ho odsoudili za účast ve vraždách 300 000 lidí a odsoudili ho na čtyři roky. Dva roky však žil doma a do nedávna nebylo známo, jestli skončí ve vězení. V srpnu 2017 prokurátor Hannoveru zamítl žádost Gröninga o odložení a oznámil, že zločinec „si trest musí odpykat ve vězení“.

Během 2. světové války Gröning pracoval jako účetní v Osvětimi. Přepočítával peníze vězňů, které následně odesílal do Berlína. Gröning nikdy nepopíral, že pracoval v koncentračním táboře a přiznal, že se podílel na likvidaci lidí. Jeho výpovědi jsou důležité z historického hlediska, protože potvrzují zločiny nacistického režimu.


Není zde článek celý?