V Polsku navrhli odpálení stalinské výškové budovy ve Varšavě

Stalinskou výškovou budovu v centru Varšavy, v níž se nachází Palác vědy a kultury, je třeba zbořit jako „symbol sovětského panování v Polsku,“ domnívá se ministr vnitra a správy republiky Mariusz Błaszczak.

Podle ministrova názoru je budova „symbolem ruského, sovětského panování v Polsku“. „Po získání nezávislosti před 99 lety na současném Pilsudského náměstí stál kostel, který byl rozebrán, protože tehdy znamenal symbol panování Ruska ve Varšavě,“ řekl Błaszczak ve vysílání Polského rádia.

Uvedl, že takové symboly jsou důležité, protože vytvářejí vztah, zvláště mladých lidí, k historii. S tím je také spojeno přejmenování varšavských ulic v rámci dekomunizace, dodal ministr.

Náměstek polského ministra obrany Bartosz Kownacki v pořadu rozhlasové stanice Zet prohlásil, že armáda by mohla zvládnout zboření výškového domu. „Zboření Paláce by bylo skvělým dárkem ke stému výročí nezávislosti,“ řekl.

Na dotaz, jestli mohou vojenští ženisté vyhodit do povětří Palác kultury, náměstek ministra odpověděl kladně a řekl, že by to bylo „skvělé cvičení a skvělý trénink“ pro polské vojáky. „Jestliže dostaneme souhlas, můžeme na sebe vzít tento úkol, to není problém,“ dodal.

V komentáři ke skutečnosti, že výšková budova je zařazena do rejstříku památek, Kownacki řekl, že budovu je třeba považovat za památku „sovětské okupace v Polsku“.


Není zde článek celý?