V Praze se šíří zpráva o kandidatuře Mirka Topolánka na prezidenta

Mezi kandidáty na post české hlavy státu zřejmě přibude silný hráč. Jestli se informace potvrdí, tak se budoucím českým prezidentem může stát bývalý premiér Mirek Topolánek. Spekulace, které vznikly po nedávném veřejném vystupování někdejšího premiéra, posílila nyní čerstvě zpráva Parlamentních listů. Podle nich Topolánek začal pod svoji kandidaturu sbírat podpisy zákonodárců. Na písemný dotaz deníku FORUM 24 expremiér nereagoval.

Topolánek vystupuje v poslední době jako principiální zastánce demokratických pravidel politické soutěže a několikrát varoval před posunem k autoritářskému stylu vládnutí. V kruzích příznivců demokratické pravice je období jeho vlády vnímáno obvykle velmi pozitivně a jako politik těžké váhy by mohl sehrát roli vážného protikandidáta vůči Miloši Zemanovi. Rovněž lze předpokládat, že by byl v roli prezidenta vážnou překážkou při přebírání moci Andrejem Babišem, pakliže by se tak dělo v rozporu s rozložením sil v Poslanecké sněmovně.

Seznam kandidátů pro přímou volbu prezidenta bude uzavřen v úterý 7. listopadu v 16.00.

Mirek Topolánek byl předsedou Občanské demokratické strany v letech 2002 – 2010. V čele české vlády stál v letech 2006 – 2009. Od ledna do května roku 2009 byl také předsedou Rady Evropské unie. V posledních letech pracuje jako vysoký manažér v plynárenském průmyslu.

Není zde článek celý?