V Radě federace se vyjádřili k možnosti vybudování ruské vojenské základny v Súdánu

Předseda výboru ruské Rady federace pro obranu a bezpečnost Viktor Bondarev vyjmenoval výhody, které by získalo Rusko, pokud by vytvořilo vojenskou základnu na pobřeží Rudého moře.

„Z geopolitického hlediska je pro nás důležité upevnit své pozice v tomto makroregionu. Súdán pro nás může být jedním z prostředníků v další konstruktivní spolupráci mezi Ruskem a islámským světem,“ sdělil senátor agentuře RIA Novosti.

První místopředseda obranného výboru Franc Klincevič ze své strany uvedl, že Rusko je připraveno vybudovat vojenskou základnu, pokud Súdán předloží oficiální návrh.

„Stálá vojenská přítomnost naší země v tomto regionu podle mě bude mít výhradně stabilizující roli,“ prohlásil Klincevič a dodal, že po úspěchu Ruska v Sýrii lze očekávat, že i další země budou navrhovat rozmístění ruské vojenské základny na svém území.

Spolu s tím ve Státní dumě poznamenali, že vojenská základna v Súdánu nevznikne dřív než za půl roku. Tento názor vyslovil místopředseda výboru pro obranu Jurij Švytkin.

Súdánský prezident Umar al-Bašír dříve projednal s prezidentem RF Vladimirem Putinem a ministrem obrany Sergejem Šojguem možnost vytvoření vojenské základny u Rudého moře.


Není zde článek celý?