V USA neuviděli „zrcadlový obraz“ v zákoně o médiích–zahraničních agentech v Rusku

V agentuře, která dohlíží na státní média v USA, jsou přesvědčeni, že zákon, podle něhož média se zahraničním financováním mohou být uznána v Rusku zahraničními agenty, není zrcadlovou odpovědí „podle zásady vzájemnosti“ na omezení práce RT a Sputnik na území Spojených států.

Je to uvedeno v prohlášení předsedy Rady guvernérů pro vysílání (BBG) USA Johna Lansinga.

„I když nebudeme uvažovat o tom, jak nové kroky ruské vlády ovlivní naši novinářskou práci, jakákoliv definice těchto kroků značně zkreslí skutečnost,“ zdůraznil.
Podle jeho slov americká média nemají takové možnosti šíření jako RT a Sputnik.

„Ruským médiím, včetně RT a Sputniku, je poskytnuta možnost volně působit v USA. <…> Ale mezinárodním mediálním zdrojům USA, včetně Hlasu Ameriky a Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, je zakázáno mít televizi a rozhlas v Rusku,“ uvádí se v prohlášení.

Přitom Lansing nehovoří o skutečnosti, že v Rusku vysílají americká média, například CNN, a také Rádio Svoboda vysílá na AM-frekvenci.

„BBG bude ráda, jestliže současný důraz na vzájemnosti mezi ruskými a americkými médii bude zakončen tím, že americkým společnostem, včetně mezinárodních mediálních zdrojů USA, jako je Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, budou poskytnuta v Rusku stejná práva a možnosti, jaké mají ruské sítě v USA,“ uzavřel.

Lansing nehovoří ani o tom, že ani jedno z amerických médií není v Rusku registrováno jako zahraniční agent.


Není zde článek celý?