Václav Hubinger: Tajné setkání Putina s Asadem

V pondělní večer (20. 11.) se v Soči setkali ruský prezident Putin se syrským prezidentem Asadem. Setkání bylo oznámeno až dnes ráno poté, co se Asad bezpečně vrátil do Damašku. Na ruské půdě strávil jen čtyři hodiny.

K setkání došlo v předvečer summitu prezidentů Ruska, Turecka a Íránu, který začíná ve středu (22. 11.) s cílem koordinovat na summitu postoj ruské strany se Syřany.

Z toho, co bylo ze setkání Putina s Asadem publikováno, vyplývá jednoznačně, že Rusové, Asad, jejich spojenec Írán a pomocník Turecko se cítí být vítěznou stranou v konfliktu. Podle agentury RIA „oba představitelé souhlasí, že vojenská operace v Sýrii se chýlí ke konci.

Asad řekl, že „v nynější situaci, zvláště potom, co jsme dosáhli vítězství nad teroristy, je v našem zájmu pokročit s politickým procesem.“

Prezident Putin bude, podle jeho vlastních slov, po setkání s Asadem mluvit telefonicky s prezidentem D. Trumpem a s blízkovýchodními vůdci. Ze summitu v Soči tak může vzejít nejen plán na ukončení syrského konfliktu. Nádavkem možná Rusové přijdou s nabídkou kompromisu pro všechny „stakeholders“. Tak se anglicky a diplomaticky říká všem, kdo v projednávané záležitosti mají své zájmy a prsty.

Není zde článek celý?