Vědce překvapila monstrózní planeta, jejíž existence odporuje teorii

Gigantická planeta, jejíž existence se dříve považovala za velmi málo pravděpodobnou, byla objevena mezinárodní skupinou astronomů pod vedením specialistů z univerzity Warwicku.

Informuje o tom EurekAlert.

Plynový obr s názvem NGTS-1b dosahuje rozměrů Jupiteru a je v souhvězdí Holub ve vzdálenosti 600 světelných let od Země. Její hmotnost je o 20 % nižší než hmotnost Jupiteru. Teplota na povrchu dosahuje 530 °C nebo 800 K. Uvádí se, že rok trvá na planetě 2,6 dne a vzdálenost ke slunci se rovná 3 % vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Podle výpočtů vědců je tato planeta jen dvakrát menší než slunce, kolem kterého se otáčí. To dělá z plynového gigantu největší známou planetu podle tohoto parametru ve Vesmíru.

Existence NGTS-1b odporuje teoriím vzniku planet, podle kterých kolem sebe tvoří poměrně malé hvězdy tvrdá nebeská tělesa, ale ne plynové giganty, pro jejíž formování nemohou hvězdy posbírat dostatečně materiálu.

„Objevení NGTS-1b bylo pro nás velkým překvapením, nemysleli jsme si, že najdeme takhle velkou planetu u tak malé hvězdy. Zpochybňuje to informace, které známe o formování planet,“ oznámil doktor Daniel Bayliss, který je vedoucím autorem výzkumu.


Není zde článek celý?