Vědci objevili v Cheopsově pyramidě tajnou komnatu

V Cheopsově pyramidě v Egyptě vědci objevili doposud neznámou tajnou komnatu, napsal ve čtvrtek časopis Nature. Objevený prostor, ležící nad Velkou galerií, je přinejmenším 30 metrů dlouhý a má tvar úzké nakloněné chodby.

K objevu došlo díky výzkumu pyramidy pomocí kosmického záření: vědci použili metodu mionové radiografie (výzkum pomocí mionů — druhu elementárních částic z kategorie leptonů), která umožňuje modelovat dutiny v pyramidě, aniž by bylo nutné do ní proniknout.

​Vědci prozatím nevědí, k jakému účelu tato komnata sloužila.

Cheopsova pyramida byla postavena přibližně před 4,5 tisíci lety během vlády 4. staroegyptské dynastie. Stavbu nařídil faraon Chufu, který je známější jako Cheops.

Dlouhou dobu tato pyramida byla největší stavbou na světě: její výška dosahuje 139 m a šířka základny je 250 m. Pyramida leží poblíž Káhiry a jedná se o jednu z největších a nejstarších historických památek na Zemi. Doposud se přesně neví, jak byla pyramida postavena.

Jak upřesňuje N+1, vědci zatím vědí o třech pohřebních komorách, jež se ukrývají v Cheopsově pyramidě. Jedná se o nedostavenou pohřební prohlubeň, komoru krále, kde je umístěn prázdný žulový sarkofág, a komoru královny.


Není zde článek celý?