Vědci pro Bundeswehr: Možný zánik Západu a příklon zemí k ruské verzi kapitalismu

Bundeswehr se domnívá, že konec Západu v jeho současné podobě je v příštích několika desetiletích možný. Vychází to z informací, které má německý Der Spiegel a cituje i na své internetové stránce Spiegel.de. Spiegel má dispozici dokument „Strategický výhled do roku 2040“, který byl přijat na konci února vedením ministerstva obrany a je od té doby držen v tajnosti.

V materiálu o délce 102 strany se Bundeswehr poprvé ve své historii zabývá tím, jaký vliv by mohly mít sociální trendy a mezinárodní konflikty na německou bezpečnostní politiku v příštích desetiletích. Studie stanovuje rámec, ve kterém se pravděpodobně bude Bundeswehr pohybovat v budoucnosti. Dokument neobsahuje konkrétní závěry například ohledně výzbroje.

V jednom ze šesti scénářů („EU ve stavu rozpadu a Německo v reaktivním módu“) autoři předpokládají „mnohostrannou konfrontaci“. Projekce budoucnosti popisuje svět, ve kterém se mezinárodní řád rozpadá po „desetiletích nestability“, hodnotové systémy na celém světě se liší a globalizace se zastaví.

„Rozšiřování EU je z velké části zrušeno, některé státy Unii opustily, Evropa ztratila svou celosvětovou konkurenceschopnost,“ píší stratégové Bundeswehru. „Stále neuspořádanější a částečně chaotický a konflikty zmítaný svět dramaticky změnil bezpečnostní prostředí v Německu a Evropě.“

V pátém scénáři („Západ proti Východu“) některé východní země EU zmrazí stav evropské integrace, zatímco jiné se „připojují k východnímu bloku“. Ve čtvrtém scénáři („Multipolární soupeření“) je extremismus na vzestupu a „někteří partneři v EU se zdají dokonce hledat ‚specifické přiblížení ke státně-kapitalistickému modelu Ruska‘.“

Dokument není nějakou prognózou, ale zvažuje možné scénáře „s časovým horizontem roku 2040 hodnoceny“. Simulace byly vyvinuty vědci z plánovacího úřadu Bundeswehru.

Tak je dobře vědět, že aspoň někdo má promyšlené, co by mohlo nastat. Možná bychom o podobných scénářích mohli uvažovat také. Aby totiž nenastaly.

Není zde článek celý?