Vědci zjistili, co způsobuje závislost na telefonu

Pozorování mozků „telefonních narkomanů“ ukázala, že zájem o aplikace mění chemickou rovnováhu mozku a způsoby fungování. To znamená, že přibližuje tuto formu závislosti ke skutečné narkomanii, oznámili vědci na každoroční schůzce Radiologického společenství Severní Ameriky.

V posledních letech se vědci začali vážně zajímat o dvě nové formy závislosti, o kterých se také často mluví. Jde o telefonní a internetovou „narkomanii“. Jejich studie ukazuje, že kritici mají částečně pravdu. U některých milovníků aplikací jsou skutečně pozorovány zvláštní změny v chování, které jsou charakteristické pro skutečné narkomany, a podléhají stejným rizikovým faktorům.

Například loni vědci zjistili, že oběťmi této záliby jsou častěji impulsivní lidé, kteří špatně kontrolují svá přání. To je charakteristický rys alkoholiků a skutečných narkomanů, kteří se nedokáží sami zbavit ničivého zvyku.

Korejští biologové zjistili, že rozvoj telefonní nebo internetové „narkomanie“ skutečně mění fungování mozku na chemické úrovni. Nejzávažnější výpadky byly pozorovány v té části mozkové kůry, která odpovídá za impulsivní chování a pocit úzkosti, což vrhá světlo na vznik samotné závislosti.

Je zajímavé, že výpadky zmizely nebo se výrazně zlepšily poté, co mladí lidé absolvovali rehabilitační kurz v jednom protidrogovém centru v Soulu. Svědčí to o tom, že vtíravého zvyku je možné se skutečně zbavit bez vážných následků pro psychiku a lidský organismus, uzavírají vědci.


Není zde článek celý?