VIDEO: Extremisté z Dělnické strany demonstrovali v Praze

Na shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v dolní části Václavského náměstí dorazila podle policie ve 14:00 necelá stovka lidí. Kromě českých vlajek nesli někteří přítomní vlajky DSSS a slovenské LSNS. Předseda DSSS Tomáš Vandas označil ve svém projevu polistopadový vývoj za velké zklamání. Poslechnout si ho přišel i předseda republikánů Miroslav Sládek. Velkou pozornost této akci věnují policisté, na místě je antikonfliktní tým.

Řada lidí podle Vandase vidí, že vládnoucí elity po roce 1989 jsou stejně zkorumpované, jako ty předchozí. Současný vývoj označil za přerod k další totalitě. Nezměnily to prý ani nedávné volby, kterých se 40 procent lidí vůbec neúčastnilo a vzdalo se tak možnosti spolurozhodovat o směřování společnosti. Zisk 0,2 procenta hlasů pro DSSS v těchto volbách označil Vandas za prohranou bitvu. Věří ale, že čas Dělnické strany sociální spravedlnosti ještě přijde.

Účastníci shromáždění se po projevech plánovali vydat přes Jungmannovo náměstí, Národní třídu a Smetanovo nábřeží na Staroměstské náměstí. Podle zpravodaje ČTK ale část z nich vyrazila ulicí Na Příkopě do Hybernské, kde je zastavila policie. Poté došli na náměstí Republiky, kde se strhlo několik slovních potyček. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana už svolavatel shromáždění oficiálně ukončil. Někteří z účastníků ale pokračují v pochodu centrem Prahy, v Senovážné ulici policie dva lidi zadržela.

Původně se očekávalo, že na Jungmannově náměstí se pravicoví extremisté mohou střetnout s jejich odpůrci z řad krajní levice, kteří pořádají vlastní průvod.

Není zde článek celý?